سیستم دفع حرارت

مهمترین مشخصه چراغ های روشنایی LED سیستم دفع حرارت ( HEAT SINK ) می باشد .

عملکرد چراغهای LED کاملا به دمای محیط کارکرد چراغ بستگی دارد. دمای کارکرد LED ها بر روی بهره نوری، رنگ و قابلیت اطمینان آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارند. روشن کردن LED بدون استفاده از سیستم دفع حرارت ( هیت سینک ) مناسب، باعث گرم شدن بیش از اندازه محفظه LED شده و در نتیجه منجر به کاهش شدید راندمان نوری و در نتیجه سوختن آن می گردد. به منظور دستیابی به یک طول عمر طولانی، می بایست مدیریت گرمایی LED ها با انجام بررسی‌های مهندسی از جمله استفاده از یک هیت سینک مناسب به نحو مطلوب انجام گردد.

حداقل مساحت موثر هیت سینک بیرونی چراغ با توجه به توان چراغ و سایر شرایط محیطی قابل محاسبه است. مثلا یک چراغ LEDبا توان ۱۵ وات مساحت هیت سینکی حداقل حدود ۱۳۰۰ سانتی متر مربع نیاز دارد .با توجه به این مشخصه مهم باید توجه داشت آن دسته از چراغ های LED که فاقد هیت سینک می باشند (متأسفانه بعضی ازسازندگان ، چراغ LED را در همان کیس های سابق مونتاژ می کنند) و یا از هیت سینک کوچکتر یا نا مناسبتری استفاده می کنند از  عمر به مراتب کمتری نسبت به چراغ های LEDبا هیت سینک استاندارد برخوردار هستند.

دفع حرارت تولیدی در لامپ های LED ال ای دی

تولید قطعات الکترونیکی در ابعاد کوچکتر مناسب ترین برنامه کاربردی در صنعت الکترونیک میباشد، با این حال کوچکتر شدن این قطعات باعث تولید دمای بیشتر در یک محیط کوچکتر میشود که دفع و انتقال این حرارت تولیدی توسط این قطعات بزرگترین مشکل فعلی تولید کنندگان میباشد.

در حال حاضر تولید کننده گان قطعات روشنایی (لامپ های LED ال ای دی ) در حال تلاش برای کوچکتر کردن ابعاد منبع نوری و هم یافتن روشی برای بهبود شیوه ی خنک کنندگی هستن .

LED ها در حال به دست گرفتن صنعت روشنایی با قابلیت ها فراوان خود هستن، با این حال مهترین عامل در طراحی و ساخت این محصولات روشنایی محبوب (LED ها ) حجم فیزیکی کمتر و شدت روشنایی بیشتر نسبت به جم منبع نوری از اهمیت بالایی برخوردار است .

LED ها به تازگی علاوه بر مصارف خانگی در روشنایی دریایی، چراغ های آسمان نما و … ورود پیدا کرده اند که این موضوع باعث ایجاد چالشی جدید در تولید  پارامترهای  جریان، ولتاژ، قدرت بهره وری و … مربوط به طراحی LED ها شده است
دفع حرارت LED ها

برای انتقال و دفع حرارت LED ال ای دی ها روشهای گوناگونی وجود دارد، مهمترین عامل در دفع این حرارت افزایش طول عمر لامپ، کیفیت بهره نور، عدم تغییر رنگ و در نهایت منجر به افزایش راندمان و بهره وری LED ال ای دی ها میشود.

یکی از روشهای معمول در انتقال حرارت لامپ های LED ال ای دی، استفاده از رادیاتور و یا هیتسینگ میباشد. چنانچه برای انتقال حرارت LED ال ای دی، هیتسینگ خاص و مناسب تولیدی استفاده میشود به این نکته باید توجه نمود که انتقال حرارت فقط به استفاده از رادیاتور و یا هیتسینگ LED ال ای دی خلاصه نمیشود و توجه به انتقال حرارت از یک فضا به فضای دیگر در طراحی،  اهمیت دوچندان نسبت به طراحی هیتسینگ LED ال ای دی دارد.

یکی دیگر از موارد مهم در انتقال حرارت لامپ های  LED ال ای دی، استفاده مناسب از سیلیکون ها برای اتقال مناسب دما در نقطه اتصال لامپ LED ال ای دی  و رادیاتور است.

سیلیکون های قابل استفاده در لامپ های LED ال ای دی، دارای ضریب انتقال گرمایی متفاوتی هستن که با در نظر گرفتن میزان دمای نقطه ای تولید شده توسط لامپ LED ال ای دی میتوان محصولی مناسب انتخاب کرد که به افزایش راندمان لامپ کمک به سزایی میکند.

مدولاسیون و تکنیکهای اتلاف حرارت

تکنیک های مدولاسیون و اتلاف حرارت برای ذخیره و حذف حرارت داخلی به عوامل گرمای طبیعی تکیه می کنند.نمونه هایی از عوامل طبیعی آسمان شب، خاک زمین، و جرم ساختمان. بنابراین تکنیک های خنک کننده غیر فعال که با استفاده از رد گرما می تواند عمل به یکی از دو زیر و بم افزایش حرارتی با جرم حرارتی یا دفع حرارت از طریق استراتژی های خنک کننده طبیعی است.

  • جرم حرارتی-افزایش حرارت مدلاسیون یک فضای داخلی را می توان با استفاده مناسب از جرم حرارتی در ساختمان به عنوان یک فرورفتن حرارت به دست آورد.جرم حرارتی گرمای روز را جذب و نگهداری خواهد کرد و بعداً آن را به فضا پس خواهد داد.[۱] جرم حرارتی و استراتژی خنک کننده تهویه طبیعی شبانه را می توان با هم استفاده کرد اگر گرمای ذخیره شده که قرار است در شب به محیط پس داده شود مطلوب نباشد.
  • خنک کننده طبیعی

خنک کننده طبیعی اشاره به استفاده از تهویه یا حرارت طبیعی برای اتلاف حرارت از فضاهای داخلی دارد. خنک کننده طبیعی را می توان به چهار دسته مختلف از هم جدا:خنک کننده و تهویه، خنک کننده تابشی، سرمایش تبخیری، و جفت زمین است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =